0-6 YAŞ ÇOCUKLARA İNGİLİZCE ÖĞRETİMİ

Okul öncesi ingilizce

OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARA İNGİLİZCE ÖĞRETİMİ

Bu yazımda okul öncesi İngilizce (anaokulu İngilizce) veya 0-6 yaş çocuklara İngilizce öğretimi konusunda izlemeniz gereken yöntemleri ele alacağım. Buna ek olarak, okul öncesi çocuklar için kullanılması gereken materyallere, çizgi filmlere ve oyunlara da yazımın için yer vereceğim. Bu yazıda şu sorulara cevap bulabileceksiniz;

Yazıyı okumaya geçmeden önce belki aklınıza aşağıdaki şu soru takılabilir 🙂Bu soruyu şöyle cevaplayabilirim; Ben özellikle çocuklara yabancı dil öğretimi (okul öncesi ingilizce eğitimi) konusunda uzaktan ve yüzyüze bir çok eğitim almış, 4 ve 7 yaşında iki çocuğu olan bu konuda tecrübeli bir İngilizce öğretmeniyim.
Size, çocuklara nasıl İngilizce öğretmeniz gerektiğini ve İngilizce öğretirken kullanmanız gereken etkili araçları (İngilizce oyunlar, programlar, materyaller, çizgi filmler) tanıtmaya çalışacağım. Bu yöntemleri kullanarak iki çocuğumda da başarıyı elde ettiğimi söyleyebilirim.
Öyle ki; bu yöntemler sayesinde şu anda küçük çocuğum (4 yaşında) aşağıdaki gibi bir çizgi filmin konusunu ve bölümde neler geçtiğini büyük oranda anlayabiliyor.

“Peppa Pig” sade İngilizcesiyle okul öncesi çocukların ilgisini çeken, İngiliz yapımı bir çizgi film. Okul öncesi İngilizce eğitimi için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Onunla basit oyunlar oynarken veya etkinlikler yaparken İngilizce anlaşabiliyoruz.Büyük çocuğum ise (7 yaşında) yukarıdaki gibi çizgifilmleri rahatlıkla anlıyor ve A1-A2 seviye İngilizce hikaye kitaplarını ilgiyle dinleyip anlayabiliyor. Günlük konuşmalarda İngilizceyi çok rahat bir şekilde anlayıp, isteklerini dile getirebiliyor. Bu sıralar aşağıdakine benzer, biraz daha komplike ve üst düzey seviyeye sahip çizgi filmler izlemeye başladı. Tabi ki çizgifilmde geçen konuşmaların tamamını anlaması için şu an çok erken ancak ilgiyle izliyor, çizgi filmin konusunu anlıyor, izlerken ya da izledikten sonra merak ettiği kelimeleri soruyor. Beni bu konuda biraz zorlayabiliyor 🙂

“The Amazing World of Gumball” İngiltere ve ABD yayınlanan, yetişkinlerin dahi severek takip ettiği bir çizgi dizi.

Bu yazımın sonunda 0-6 yaş arası okul öncesi çocuklara İngilizce öğretirken ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiği konusunda bir fikriniz olacak, onlara etkili bir şekilde İngilizce öğretmeye başlayabileceksiniz.Çocuklar ana dili nasıl öğrenir?

Çocuklara yabancı dil öğretmek için öncelikle onların ana dilini nasıl öğrendiğini iyi bilmemiz gerekir. Bu süreci anlatmak ayrıca bir yazı konusu ancak size kısaca anlatmaya çalışacağım.
Çocuklar ana dile anne karnında maruz kalmaya başlar, doğduktan sonra ana dile maruziyet gittikçe artar. Çocuk doğumundan itibaren (hatta anne karnında) etraftaki her şeyden ve herkesten (televizyon, radyo, anne, baba, abi abla, eve gelen misafirler, dışarıda onu seven kişiler) sürekli olarak ana dilini duyuyor. Çocuk etrafında konuşulan dilden kaçamadığı için, başka bir şansı olmadığı için burada “maruz kalmak” terimini kullanıyoruz. Yabancı dil öğretmenin püf noktası da zaten onları dile maruz bırakmaktan geçiyor.

Anne karnında ve doğumdan itibaren sürekli ana dili etrafında duyan çocuk 7. aydan itibaren “gel”, “bay bay”, “mama”, “dede” gibi basit kelimeleri anlamaya başlar.
Birinci yılın sonunda artık ana dildeki basit direktifleri anlar, basit sorulara (kedi nerede? gibi) bakarak ya da göstererek cevap verir ve üç ya da daha fazla kelimeyi (anne, baba, mama,dede) anlamlıca kullanabilir. İkinci yılın sonunda ise sadece kelimeleri değil, uzun ve nispeten karmaşık cümleleri anlayabilir, iki ya da üç kelimeli cümleler kurabilir. İki yaşından sonraki her gün, çocuktaki dil gelişimi hızlıca artarak devam eder ve çocuk ana dilini öğrenmiş sayılır. Özetleyecek olursak çocukların ana dilini öğrenme aşamaları şu şekildedir;

 • Dile maruz kalma (Anne karnında başlıyor)
 • Dili tanımaya başlama (İlk 6 ay)
 • Basit kelimeleri anlama ve tepki verme (6 aydan sonra)
 • Basit direktifleri ve soruları anlama (1 yıl sonunda)
 • Karmaşık cümleleri anlama ve cümleler kurmaya başlama (2 yıl sonunda)

okul öncesi ingilizce eğitimi
Çocuklara İngilizce Öğretimi İçinEn Uygun Yaş, Mümkün Olan En Erken YaştırYabancı Dil – İngilizce Öğretimi Kaç Yaşında Başlamalı?

Yukarıda kısaca ana dilini öğrenen bir çocuğun öğrenme aşamalarını yazdım. İşte bu aşamalar çocuklar İngilizce öğrenmeye ne zaman başlamalı? sorusuna da cevap veriyor aslında. Kısacası çocuklara İngilizce öğretimi doğduktan hemen sonra veya mümkün olan en kısa sürede başlamalı.
İngilizce Bilmiyorum Çocuğum İngilizceyi Nasıl Öğrenir – Öğrenebilir mi?

Tabi ki ebeveynlerden en az birinin İngilizce bilmesi çocuğun İngilizce öğrenmesi çok çok büyük bir avantaj sağlar ancak çocuklara İngilizce öğretmek için (daha doğrusu onların İngilizce öğrenmesi için) sizin İngilizce bilmenize gerek yok. Aşağıda anlatacağım stratejilerle onlarla birlikte siz de çok temel düzeyde İngilizce öğreneceksiniz. Peki çocuklara İngilizce’yi nasıl öğreteceğiz? ve İngilizce öğretmeye nereden başlayacağız? Yazımın devamında bu sorulara cevap vereceğim.
0-6 Yaş Çocuklara Nasıl İngilizce Öğretilir? (Okul Öncesi İngilizce Öğretim Yöntem ve Teknikleri)

Öncelikle her ebeveynin bilmesi gereken bir şey var. Okul öncesi dönemde çocuklara İngilizce öğretmiyoruz çünkü klasik anlamda İngilizce öğretimi okullarda yapılıyor. Okul öncesi çocuklar (0-6 yaş) dili kendileri öğreniyorlar daha doğrusu aynı ana dilleri gibi ediniyorlar. İşin püf noktası bu; Çocuklara İngilizceyi öğretmemeliyiz, onların edinmesini sağlamalıyız. İşte bu yüzden onları masa başına oturtup veya karşımıza alıp “Bak bu elmadır. Bunun İngilizcesi apple’dır” dememeliyiz ya da renkleri öğrenen-bilen bir çocuğa “Haydi söyle bakalım, mavinin İngilizcesi neydi?” sorusunu sormamalıyız.
Peki çocuklara İngilizce öğretmek için ne yapmalıyız?
Bu sorunun cevabı da aslında çocuğun ana dili nasıl öğrendiğinde gizli. Bebeğin öncelikle yabancı dile maruz kalması gerekiyor. Buradan itibaren yazıma kullanılması gereken teknikleri, aktiviteleri, oyunları yaşlara göre ayırarak yazacağım.


okul öncesi çocuklara ingilizce
0-12 Ay Arası, Çocukların İngilizceyle Tanışması İçin En Uygun Dönem

0-6 Ay Arası Çocuklara İngilizce Öğretimi

Bilimsel araştırmalara göre çocuklar ana dilinin cümle yapısını ve seslerini daha anne karnındayken kodlayıp tanımaya başlıyor. Bu yüzden onların yabancı dili öğrenmesi için yapmamız gereken ilk ve en önemli şey onları dile maruz bırakmak ve böylece ana dili dışında farklı bir dilin de olduğunu onlara mümkün olan en küçük yaşta farkettirmek. Peki bu nasıl yapılacak? İşte burada ebeveynlerin İngilizce bilmesi bir avantaj oluyor; Bebekler, kendileriyle konuşulurken (ana dilde veya İngilizce) özellikle ilk 3 aydan sonra konuşan kişinin ağız hareketlerine dikkatlice bakarlar. İşte bu dönemde Türkçe ve İngilizce konuşan kişinin ağız hareketlerindeki farklılığı dahi algılayabilecek ve hafızaya atabilecek kapasiteye sahipler.

Henüz bebeklik aşamasında, onlara günde bir kaç kelime de olsa (ne kadar çok olursa o kadar iyi) İngilizce konuşmak, onların dile maruz kalması ve ikinci bir dili farketmesi açısından oldukça önemli. İngilizce bilmeyen ebeveynler ise her gün İngilizce ninniler veya şarkılar dinleterek bu sürece başlayabilirler. Böylece bebek yaşamının henüz başında ikinci bir dilin olduğunun farkına varacak. Buraya tıklayarak 0-6 ay bebeklere dinletebileceğiniz İngilizce ninni ve şakılara göz atabilirsiniz. Aşağıda izleyeceğiniz “Twinkle Twinkle Little Star” onların çok seveceği şarkılardan birtanesi.

Şarkılar dil öğretiminde çok önemli bir yere sahiptir.

6 – 12 Ay Arası Çocuklara İngilizce Öğretimi

Bu aşamada bebeğin mümkün olduğunca her gün İngilizce’ye maruz kalması gerekmektedir.Bebek artık basit komutları anlar hale gelmiş olduğundan, onlarla konuşurken basit İngilizce komutlar ve nesnelerin İngilizceleri verilmesi gerekir. Hatta mümkünse çok basit komutların ve nesnelerin Türkçesini söylemek yerine sadece İngilizcesi söylenebilir. 6-12 ay arası çocuklara İngilizce öğretmek için aşağıda yazdığım etkinlik ve teknikleri kullanabilirsiniz.;

1- İngilizce bilmiyorsanız dahi internetten hızlıca öğrenebileceğiniz, “Look”, “Come”, “Ball”, “Apple” gibi sürekli kullanılan basit sözcüklerin İngilizceleri söylenebilir. (Tabi telaffuza çok dikkat ederek) İngilizce bilen bir ebeveynseniz basit komutlar ve kelimelerin yanında cümleler kurarak onunla konuşmalısınız. Siz konuşurken ağzınıza bakacak, ilerde konuşurken sizin ağzınızın aldığı şekil ona referans olacaktır. Bu yüzden onun yüzüne bakarak, yakından etkileşim kurmalısınız.

2- Bu aylarda çocuk İngilizce şarkılar veya ninnilerle her gün mutlaka dile maruz kalmalı. Gün içinde sürekli İngilizce şarkılar dinletmeye, uyku vakitlerinde yine İngilizce ninnilerle uyutmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca arabanızda uzun yolculuklarda yine İngilizce çocuk şarkılarını mutlaka çocuklara dinletmelisiniz. Çocuklara dinletebileceğiniz İngilizce şarkılar için buraya tıklayabilirsiniz.

3- Bu aylarda oldukça meraklı oldukları için etrafında büyük oyuncaklar olmalı, bunları oynarken İngilizce kelimelerle desteklemelisiniz. Örneğin renkli toplar, geometrik şekilli oyuncaklar gibi oyuncakların rengi ve şekilleri İngilizce verilebilir.

4- Parmak kuklalarıyla “Hello”, “How are you?” “Good bye” gibi basit cümleler sürekli tekrarlanabilir. Tabi burada iş sizin hayal gücünüze ve İngilizce bilginize kalıyor.

1-2 Yaş Çocuklara İngilizce Öğretimi

Artık yürümeye başlayan çocuk hem daha meraklı hem de daha hareketli olmaya başlıyor. Bu yaştaki çocuklar için aşağıdaki etkinlikler çocuğun daha önce farkettiği yabancı dili artık yavaş yavaş içselleştirmesine büyük katkı sağlayacaktır.

1- Kitaplar

Büyük, dokunup hissedebileceği renkli kitaplar aracılığıyla İngilizce verilebilir. Renkler, hayvanlar, ev eşyaları, meyveler, içecekler hem kitapta göründüğünde hem de somut olarak gerçek hayatta mutlaka İngilizce verilmeli.   

2- İngilizce kelime ve komutlar

Çocuğa bir yiyecek veya içecek verirken onun İngilizcesi söylemelisiniz. Onlara verdiğiniz yiyecek veya içeceklerin sadece İngilizcesini söylediğinize, çocuk 2-3 yaş aralığında onun Türkçesini söylemeden direkt İngilizcesini söyleyecektir. 2-4 yaş aralığında onlardan “Anne milk verirmisin?”, “Give me portakal” gibi cümleler duyacaksınız. “Acaba çocuğumun aklı karışır mı?” “Acaba ana dilde yetersiz olur mu?” “Türkçede kendini ifade etmede zorluk yaşar mı?” gibi sorular aklınıza takılabilir. Bu sorulara cevabım çok net ; “Hayır”. Çünkü araştırma sonuçları şunu gösteriyor ki iki yaşına gelmiş bir çocuk dört farklı dili ayırt edebilecek olgunluk ve zekaya sahiptir. Anne babası farklı milletlerden olan çocuklar konuşmaya başladıklarında kendilerini iki dilde de rahatça ifade edebiliyorlar. O yüzden tavsiyem mümkünse basit isimlerin veya komutların Türkçesini söylemeden direkt İngilizcesini vermenizdir. İlerleyen yıllarda zaten Türkçelerini öğreneceklerdir.

3- Oyunlar

Oyunlar onların hayatlarında keyif aldıkları ve öğrenme algılarının sonuna kadar açık olduğu en önemli anlardır. Oynadığınız oyunlarda sıklıkla (ya da mümkünse her zaman) İngilizce kelimeler, komutlar kullanmalısınız. Çocuklarla oynayabileceğiniz İngilizce oyunlar için buraya tıklayınız.

4- Şarkı

Çocuğunuza mutlaka her gün İngilizce şarkılar dinletmelisiniz. Bu 1-3 yaş arası çocuklar Finger Family şarkısını çok seviyorlar. Sadece bu şarkıyla bile çocuklar sayıları, aile üyelerini veya hayvan isimlerini çok rahat bir şekilde öğreniyorlar.
Çocuklar için en etkili ve ilgi çekici İngilizce şarkılar için buraya tıklayınız.

Finger Family Song
Okul öncesi İngilizce öğretimi için şarkılar en büyük yardımcınızdır.

5- Çizgi filmler

Uzmanlara göre çocuklara iki yaşına kadar kesinlikle televizyon izletilmemelidir. Bu yüzden 0-24 ay arası çocuklara kesinlikle televizyon izletmemenizi tavsiye ederim. (Telefon ve tabletten hiç bahsetmiyorum bile) Ancak eğer çocuklarınıza televizyon izletiyorsanız 1-2 yaş arasında çocuklara Türkçe çizgi filmler izletmeyin. Onlara yazımın devamında tavsiye edeceğim sadece İngilizce çizgi filmleri izletin. Tabi bu dönemde çocuklara televizyon izletmenin oldukça zararlı olduğunu tekrar hatırlatmak isterim!
Çocuklar için İngilizce çizgifilmlere ulaşmak için buraya tıklayınız.

okul öncesi ingilizce
İngilizce Öğrenmede En Verimli Yaş Aralığı 2-6

2-6 Yaş Arası Çocuklara İngilizce Öğretimi – Okul Öncesi İngilizce

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Bayyurt 2-6 yaş arası dönemin, çocukların yabancı dil öğrenmesi için en verimli dönem olduğunu söylemektedir. Çocuklara 0-24 ay arasında verdiğimiz yabancı dil sayesinde, çocuk yeni dili ayırt etmeyi öğrenmiş ve beyninde bu dile bir yer açmış oldu. 24 aydan sonra artık çocuk konuşmaya, kendisini ifade etmeye başlayacaktır. 24 aya kadar olan bölümde çocuk İngilizce’ye ne kadar çok maruz kaldıysa, dil gelişimi 2-6 yaş arası dönemde o kadar hızlı ve iyi olacaktır. 2-6 yaş arası dönem,  çocukların dil gelişimi için en önemli ve en verimli dönemidir.

Bu dönemde çocuk İngilizceyle ne kadar iç içe olursa İngilizce seviyesi 7 yaşına geldiğinde o kadar yüksek olacaktır. Öyle ki, OPOL yöntemini kullanan ailelerin çocukları iki dili de ana dili gibi konuşabilmektedir.
OPOL yöntemi nedir?
OPOL (One-Parent-One-Langugae ya da One-Person-One-Language) yani “Bir ebeveyn bir dil” yönteminde her bir ebeveyn çocuklarıyla iletişim kurarken farklı bir dil kullanır. Örneğin çocukla iletişimlerinde anne sadece Türkçe, baba sadece İngilizce konuşur. Böylece çocuk her iki dili aynı anda öğrenir ve iki dili de ana dili gibi konuşabilir. Bu yöntem genelde farklı milletten olan ebeveynler tarafından uygulanır ancak nadir de çocuklarını iki dilli (bilingual) yetiştirmek isteyen aynı milletten olan ebeveynlerin de bu yöntemi kullandığı bilinmektedir.

Aşağıda vereceğim etkinlik ve yönergeleri takip ederseniz çocuğunuz 7 yaşına geldiğinde;

 • İngilizce olarak isteklerini, duygularını, düşüncelerini çok rahat ifade edebilecek,
 • Sorduğunuz sorulara rahatlıkla cevap verebilecek,
 • 2-6 yaş arası dönemde onlara izlettiğiniz basit İngilizce çizgi filmlerin tamamını rahatlıkla anlayacak,
 • İngilizceyi bir ders gibi öğrenmeyip, edineceği için bir beceri geliştirmiş olacak ve ilerleyen yaşlarda bunu unutmayacak,
 • Çocuklara sadece İngilizce değil Avrupa dil yapısını küçük yaşta vermiş olduğunuzdan, diğer dillere yatkınlığı ve ilgisi artacak,
 • Oyun oynarken veya sizle konuşurken İngilizce iletişime geçebilecek. Kısacası İngilizceyi temel seviyede öğrenmiş olacak.

2-7 yaş arası çocuklara İngilizce (okul öncesi ingilizce eğitimi) öğretmek için kullanılması gereken yöntemler ve teknikler şunlardır;

1- Oyun

Bu yaş aralığındaki çocuklar için oyun her şeydir. Oynadığınız oyunlarda mutlaka İngilizceyi kullanın.
Örneğin hayvanlarla oynuyorsanız “Rabbit is jumping” “Bird is flying” “Cat is drinking milk” gibi ifadeler kullanın.

Önemli ipucu:

İlk defa tanıtacağınız bir kelime veya cümlenin hemen ardından Türkçesini söyleyin. Bunu belli aralıklarla tekrar edin. Örneğin “eat” ve “grass” kelimesini öğretmek istiyorsunuz. “Cow is eating grass” dedikten hemen sonra “İnek otları yiyor” cümlesini kurun. (Tabi o sırada ineği ot yiyormuş gibi oynatmayı unutmayın) Bunu birkaç kez tekrar ettiğinizde çocuğunuzun “grass” ve “eat” kelimesini rahatça öğrendiğini göreceksiniz.

Önemli ipucu:

Çocuğunuza “Bak, bu kaplanın İngilizcesi tiger” demeyin. Unutmayın siz o sırada İngilizce öğretmiyorsunuz, çocukla oyun oynuyorsunuz. Siz bunun yerine kaplanı göstererek “Give me the tiger” demelisiniz. Eğer çocuk anlamazsa Türkçesini söyleyebilirsiniz. Birkaç kez aynı şeyi söylediğinizde 3-4 yaşındaki bir çocuk zaten bunu hemen öğrenecek ve kullanacaktır.

Önemli ipucu:

Her etkinlik veya oyunda birkaç kelime vermeniz ve bunu sürekli tekrar etmeniz gerekir. Çok fazla yükleme yapmayın. Aksi halde bu yine “öğretime” girer ve yapmamamız gereken bir yanlış.

2- Televizyon (Çizgi film)

Çocuklara çoğunlukla İngilizce çizgi filmler ve videolar izletin. Çocuklar zaten renklerin ya da sayıların Türkçesini arkadaşlarından, akrabalarından ya da en geç anasınıfında, öğretmeninden öğrenecektir. Bundan dolayı çoğunlukla İngilizce çizgi filmler izletmeye özen gösterin.
Burada şunu da belirtmek isterim ki çocukların kendi kültürümüzden, adetlerimizden ve tarihimizden kopmamamaları adına onlara mutlaka Türk milletinin değerlerini ve kültürünü konu alan çizgi filmleri de izletmeliyiz. (Pepe, Niloya, İstanbul Muhafızları, Rafadan Tayfa vb.)

Hata:

Çocuğunuzun eline telefon verip youtube dan onun beynini meşgul edecek, onu tabiri caizse hipnoz edecek faydasız ve aşırı dikkat çekici videolar izlemesine izin vermeyiniz. Hediye açma videoları, bilgisayar oyun oynarken çekilen videolar, bebek oynatma videoları gibi aklınıza gelecek çok saçma fakat çocuklar için aşırı dikkat çekici videolar izlemelerine kesinlikle izin vermeyin. Mümkünse çocuğa telefon vermeyin. Aksi halde izletmek istediğiniz çizgi filmleri izlemeyecektir.

Hata:

Çocuğunuza iki aydır İngilizce çizgi filmler izletiyorsunuz ancak İngilizce konuşmaya başlamadı. Umutsuzluğa kapılıp İngilizce izletmeyi bırakmayın. UNUTMAYIN! Bugün izlettiğiniz videoların, oynadığınız oyunların veya dinlettiğiniz şarkıların meyvelerini aynı ana dildeki gibi en erken bir yıl sonra alacaksınız. Siz sürekli izletmeye devam etmelisiniz. Aynı ana dil öğrenimindeki gibi çocuk önce dinleyecek, sonra anlayacak ve en sonunda  konuşacak.

Hata:

Çocuklara çok dikkat çekici Türkçe videolar, çizgi filmler izletmek. Bu hatayı yaparsanız çocuklar sizin açtığınız faydalı videoları veya İngilizce çizgi filmleri izlemeyi reddedecektir. Çünkü bunlar ona sıkıcı gelecektir. Bu da İngilizce öğretiminin çok eksik kalması demektir.

Çocuğun günde ortalama bir saat televizyon izlemesi yeterlidir ancak daha fazla  TV izletiyorsanız mutlaka bunlar çoğunlukla İngilizce olmalı. Cartoon Network gibi kanalları kumandadan İngilizce diline ayarlayabilirsiniz veya aşağıda tavsiye ettiğim çizgi filmleri Youtube’dan indirerek, çocuklara izletebilirsiniz.

Çocuklara izletebileceğiniz İngilizce çizgi filmler için buraya tıklayınız.

3- Seviyelerine uygun şarkılar

İngilizce şarkılar onların İngilizce öğrenmede en önemli ve eğlenceli yardımcısı olacaktır. Bu şarkılar esnasında onlarla birlikte dans etmeniz onları mutlu edecektir. “Jump, Run, Go” gibi basit komutları şarkılar aracılığıyla hemen öğreneceklerdir.
Çocukların severek dinledikleri İngilizce şarkılar için buraya tıklayınız.

Okul Öncesi İngilizce
Hikayeler, çocuklara İngilizce öğretiminde en önemli yardımcılardınızdandır.

4- İngilizce materyaller

Kısa hikaye kitapları, flashcard lar, posterler. Çocuğa yaşına uygun İngilizce kitaplar okuyabilirsiniz. Okul öncesi İngilizce için, Flashcardlar ya da posterler aracılığıyla oyunlarınızda onlara “çaktırmadan” birçok kelime öğretebilirsiniz.

Önemli ipucu:

İngilizce öğrettiğinizi onların bilmemesi gerekiyor. Onlar oyun oynarken, siz kelimeleri oyun içinde vermelisiniz. Oyunlarınızda ya da gündelik hayatta aşağıdakine benzer bir diyalog kesinlikle olmamalı.

Anne: “Bu ördek ne renk”
Çocuk: “Sarı”
Anne: “Sarını İngilizcesi neydi”
Çocuk: “Yellow”
Anne: “Aferin”

Bunun yerine siz “yellow” kelimesini öğrenip öğrenmediğini test etmek istiyorsanız diyalog şu şekilde olmalı.

Anne: “What colour is the duck?”
(Çocuk izlediği video veya duyduğu şarkılardan zaten what colour?’ın anlamını çoktan biliyor olacak.)
Çocuk: “It’s yellow”
Anne: “Yes, it is yellow.”

okul öncesi ingilizce eğitimi
Online oyunlarla okul öncesi İngilizce eğitimi daha eğlenceli.

5- Online İngilizce Oyunlar

İşte çocukların en sevdiği bölüm! 2-6 yaş arası çocuklar için oyun oynamak hayatlarındaki en önemli şeydir diyebilirim. Bir de bu oyunlar dijital bir şekildeyse (telefon, tablet, bilgisayar) onların vazgeçilmezi olurlar. Onlarla online İngilizce oyunlar oynayın, eğitici öğretici internet siteleri ve uygulamaları keşfedin. Böylece çocuklar oyunla İngilizceyi ilişkilendirecek ve İngilizceyi çok sevecekler.

Çocuklarınızla oynayabileceğiniz faydalı İngilizce oyunlar, internet siteleri ve uygulamalar için buraya tıklayabilirsiniz.

6- Ebeveynler İçin Faydalı Siteler ve Öneriler

Çocuklarına İngilizce öğretmek isteyen, daha doğrusu iki dilli bir çocuk yetiştirmek isteyen ebeveynlere tavsiye edeceğim son birkaç şey var.

Öncelikle iki dilli çocuk yetiştirme konusunda, Türkiye’nin (sanırım) tek ve en büyük facebook grubu olan Bilingual Children Turkey sayfasına mutlaka üye olun. Oradaki anne babaların tavsiyeleri, tecrübeleri ve paylaştığı videolar size motivasyon kaynağı olacaktır. Ayrıca Bilingual Children Turkey grubunun kurucusu Halil İbrahim Topuz hocamızın kızına İngilizceyi öğretme tecrübelerini aktardığı yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İkincisi, okul öncesi İngilizce eğitimi ile ilgili (çocuklara yabancı dil eğitimi) -İngilizce bilenler için- çok faydalı uzaktan eğitimler var. Bunları mutlaka almanızı tavsiye ederim. Böylece, öğrendiğiniz teknikleri çocuklarınız üzerinde uygulayabilirsiniz. Çocuklara İngilizce öğretimiyle ilgili FutureLearn uzaktan eğitim sitesinde British Council tarafından verilen “English in Early Childhood” (Erken Çocukluk Döneminde İngilizce) kursuna ücretsiz katılabilirsiniz. Udemy’de de dil öğretimiyle ilgili çok kaliteli ancak ücretli uzaktan eğitimler alabilirsiniz.

Sonuncusu (last but not least), çocuklarınıza İngilizce öğretirken size yardımcı olacak kılavuz niteliğinde olan “Bebeğinize İngilizce Öğretin” adlı kitabı satın alıp okumanızı tavsiye ederim. Yalçın Emre TURHAL hocamızın yazdığı bu kitabın içeriğinde; çift dilliliğin akademik altyapısı, İngilizce öğretim yöntemler, teknikler ve tavsiyeler, bu alanda yapılan anketler ve röportajlar, günlük diyaloglar ve İngilizce öğretirken size yardımcı olacak oyunlar bulabilirsiniz. A’dan Z’ye çift dillilik üzerine hemen her şeyi bulabileceğiniz bu kitap, Türkiye’de bu alanda, kılavuz niteliğinde basılan ilk kitaptır. Buraya tıklayarak kitabı satın alabilir, ikinci bir dili erken yaşta çocuğunuza hediye edebilirsiniz. Ayrıca buraya tıklayarak Yalçın Emre TURHAL tarafından kaleme alınan çocuklara İngilizce öğretme konusunda anne babalara tavsiyeler ve bilgilendirmelerin olduğu yazıyı okuyabilirsiniz.

7- Anasınıfı Öğretmenleri İçin İngilizce Öğretim Programı

2020-2021 Eğitim Öğretim yılında öğrencilerine İngilizceyi tanıştırmak, onlara İngilizcede temel becerileri vermek ve bu konuda alanında fark yaratmak isteyen ana sınıfı öğretmenlerimiz için hazırladığımız “Okul Öncesi İngilizce Öğretimi Programı” hakkında detaylı bilgi almak ve bu programa kayıt olmak için buraya tıklayınız.

Son olarak şunu özellikle belirtmek isterim ki çocuklara yabancı dil öğretimi veya İngilizce öğretimi anlık bir şey değildir. Çok sabırlı olmanız gerekmektedir çünkü bu bir süreçtir. Çocuklarınıza yukarıda anlattığım yöntem ve tekniklerle okul öncesi İngilizce eğitimi vermeye başladıktan sonra onlardan hemen  yarın, gelecek hafta veya gelecek ay İngilizce konuşmasını beklemeyin. İkinci dil öğrenme süreci aynı ana dili öğrenme süreci gibidir. Yeni doğan bir çocuk, dili etrafında sürekli duyduktan, o dile gün boyu maruz kaldıktan tam iki yıl sonra konuşmaya başlıyor. İşte bu yöntem ve teknikleri uygularsanız, çocuğunuz 5 yaşına geldiğinde sizle basit düzeyde İngilizce sohbet edebilecek, sorularınıza cevap verebilecek veya oyun oynarken İngilizce anlaşabileceksiniz.

Bu yöntem ve teknikleri kullandığınızda çocuklarınızın (akademik başarısı çok kötü dahi olsa) İngilizce öğrenmemesi için hiç bir sebep yoktur. Çünkü dil öğrenmek çok yüksek bir zeka gerektirmez. Veya sadece zeki (yüksek IQ’lu) çocuklar yabancı dil öğrenebilir diye bir şey yok. Unutmayın! Okullarda akademik başarısı çok kötü olan öğrenciler dahi ana dillerini aynı “çalışkan” öğrenciler gibi 2 yaşında (çevresel veya kalıtsal etkilerle en geç 3 veya 4 yaşında) konuşmaya başlamışlardır. Anlatmak istediğim şey dil öğrenimi zeka meselesi değil, o dile maruz kalma meselesidir. İngilizceyi gün içinde onlara ne kadar çok dinletebilirseniz, çocuk o dili o kadar iyi öğrenir. Nitekim ikinci yabancı dil olarak İngilizceyi öğrenen kişilerin hepsinin üstün zekalı olduğunu söyleyemeyiz. Aralarında olanlar da vardır mutlaka 🙂

Umarım bu yazımda çocuklarınıza İngilizce öğretmeye nereden ve nasıl başlayacağınız konusunda yardımcı olabilmişimdir. Okul öncesi İngilizce öğretimiyle ilgili aklınıza takılan her soruyu sayfanın altındaki yorum yaz kısmından sorabilirsiniz.

Okan GÜLTEKİN
İngilizce Öğretmeni

“0-6 YAŞ ÇOCUKLARA İNGİLİZCE ÖĞRETİMİ” üzerine 13 yorum

 1. HOCAM MERHABA. ANAOKUL GRUBUNDA İNGİLİZCE ÖĞRETME DENEYİMİM HENÜZ YOK FAKAT BU YIL BAŞLAMAYI DÜŞÜNÜYORUM. YAZINIZ ÇOK FAYDALI AMA SİZİNLE DE İRTİBATA GEÇİP AKLIMA TAKILANLARI SİZE SORMAK İSTERİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  Yanıtla
 2. hocam merhaba paylasımınız co guzel olmus oncelıkle ben de sızle meslektasım ama anaoklu ıle ılgılı bır deneyımım olmadı o yuzden ılk kez deneyım yasayacagım ılk ders ne yapılmalı herhangı bır konu sınırlaması var mı ders planı var mı yanı

  Yanıtla
  • hocam merhaba. yazımı beğendiğiniz için teşekkürler. Okul öncesi ingilizce alanında ilk dersinizde selamlaşma ve kendini tanıtmayla başlayabilirsiniz. hello, hi, how are you, I’m fine, thank you, my name is…, what’s your name? kalıpları öğretilebilirsinz. Aşağıda verdiğim linkteki sayfada ilk videoyu öğrencilere izletip daha sonra sınıfta aynı şekilde sınıfta devam edebilirsiniz. Sonraki konuları da yine aynı sayfada yer alan sıralamayla vermeye devam edebilirsiniz. Kolay gelsin.

   https://www.ingilizceciyiz.com/gogos-adventures-with-english/

   Yanıtla
 3. Merhaba, öncellikle böyle detaylı ve anlaşılır yazım diliniz ve değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Faydalı bilgiler içeriyor. Oğlum için tavsiyelerinizi değerlendireceğim.

  Yanıtla
 4. Merhaba hoca çok teşekkürler bilgiler için bende okul öncesi ingilizce öğretmeniyim tavsiyelernize uyacağım

  Yanıtla
 5. Hocam ben de İngilizce öğretmeniyim . Yazınızı çok beğendim . Bir eğitimci olarak sürekli yeni şeyler öğrenmeliyiz . Sürekli bana da sorular geliyor İngilizce için ama ben daha çok ortaokul lise düzeyinde derslere girdiğim için küçük yaş grubuna ihtiyacım vardı . Sizinle iletişimde olmak isterim hem kendi çocuklarım için hem de öğrencilerim için . Geri dönüş yaparsanız çok sevinirim .

  Yanıtla
 6. yazınızı bir ay önce okumuştum. dediklerinizi uygulamaya başladım. tavsiye ettiğiniz çizgi filmleri oğlum çok beğendi. inşallah faydasını görürüz. teşekkürler

  Yanıtla

Yorum yapın