Okul Öncesi Çocuklar İçin İngilizce Şarkılar

Okul öncesi çocuklara İngilizce öğretiminde şarkılar çok önemli yere sahiptir. Bu dönemde çocuklara doğrudan İngilizce öğretimi yapılmaz. Şarkılar, tekerlemeler gibi araçlarla dolaylı öğretim yapılması gerekir. Yani çocuk dil öğrendiğinin farkına varmadan eğlenerek dili edinmelidir.
Şarkılar, özellikle kelimeler ve günlük kullanım kalıplarının eğlenceli şekilde öğretilmesinde kullanılır. Tekrar İngilizce öğretiminde etkili bir yöntemdir ve şarkılar da bu amaca hizmet eder.

okul öncesi ingilizce şarkılar

Müziğin içindeki tempo, ritm ve melodiler çocuğun ezberlemesini kolaylaştırır. Çocuk önce anlamını bilmeden ezberler daha sonra kitaplarda, oyunlarda, çizgifilmlerde karşısına bu kelimeler çıktıkça onları anlamlaştırır ve öğrenme gerçekleşir.
Bu yazımda çocuklara İngilizce öğretirken dinletebileceğiniz okul öncesi İngilizce şarkılara bir kaç örnek vereceğim ve ayrıca çocuklar için İngilizce şarkı alanında Youtube’da bulunan kanalları tavsiye edeceğim.

Okul öncesi öğretmelerine ve ebeveynlere tavsiye edeceğim İngilizce Youtube şarkı kanalları şunlardır;

1- Cocomelon – Nursery Rhymes

2- Super Simple Songs – Kids Songs

3- Dream English Kids

4- ChuChu TV Nursery Rhymes & Kids Songs

5- Mother Goose Club

6- Busy Beavers – Kids Learn ABCs 123s & More

Yukarıda verdiğim İngilizce şarkı kanalları dünya çapında milyonlarca abonesi olan, hemen her konuda şarkı barındıran, onlarca kanal arasından en etkili olarak gördüğüm youtube kanallarıdır. Hepsini tek tek incleyerek çocuğunuzun en sevdiği kanaldaki şarkıları dinleterek onlara İngilizce öğretmeye başlayabilirsiniz.

Bu kanalların içinden seçtiğim, çocuklarınızın severek dinleyeceği ilgi çekici ve öğretici İngilizce şarkılardan bazılarını aşağıda dinleyebilirsiniz.

Çocukların En Çok Sevdiği 10 Popüler İngilizce Şarkı

1- Twinkle Twinkle Little Star (Parla Parla Küçük Yıldız)


2- If You Are Happy (Eğer Mutluysan)


3- Head Shoulders Knees and Toes


4- Wheels on the Bus


5- Baa Baa Black Sheep


6- London Bridge is Falling Down


7- Finger Family


8- Old Mc Donald Had a Farm


9- ABC Song


10- Baby Shark


Eğer Youtube da farklı videolar arasında kaybolmak istemezseniz, size SeeZisKids adlı internet sitesini tavsiye ederim. Bu site sadece okul öncesi çocuklara uygun kesintisiz İngilizce şarkı dinletisi sağlıyor. Buraya tıklayarak okul öncesi İngilizce şarkılar olan siteyi inceleyebilirsiniz.

Ayrıca okul öncesi İngilizce öğretimiyle ilgili izlemeniz gereken yöntem ve teknikler için buraya tıklayınız.

Okul öncesi çocuklar için İngilizce çizgi filmler yazımıza göz atmayı da unutmayın.

Yorum yapın