Okul Öncesi Çocuklar İçin İngilizce Çizgi Filmler

Okul öncesi çocuklara (0-6 yaş) İngilizce öğretiminde kullanmanız gereken belki de en önemli materyaller çizgi filmlerdir. Çünkü çocuklar çizgi filmler sayesinde doğal İngilizceye maruz kalırlar ve ilerleyen yaşlarda konuşacakları olan dilin altyapısını (aksan, kelime, deyimler vs) çizgi filmler sayesinde oluştururlar. Çocuklar için İngilizce çizgi filmler arasında çocuğunuza en uygun olanını seçip izletebilirsiniz. Bu yazımızda okul öncesi çocuklara İngilizce öğretirken izletebileceğiniz ilgi çekici ve öğretici çizgi filmlere yer vereceğiz.

Çizgi filmler okul öncesi çocukların hayatında önemli bir yer tutarlar ve müthiş bir ilgi ve motivasyonlar onları izlerler. İşte bu ilgi ve izleme motivasyonunu dil öğretiminde kullanmak onlara dil becerisi kazandıracak, dili erken yaşta tanıyarak ilerleyen yıllarda İngilizceyi çok daha kolay ve ön yargısız şekilde öğrenebilecekler.

Eğer çocuklarınıza erken yaşta İngilizce öğretmek istiyorsanız okul öncesi çocuklara İngilizce öğretimi ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz. Böylece çizgi filmler dışında çocuklara yabancı dil öğretiminde kullanabileceğiniz diğer yöntem ve teknikleri de daha yakından inceleyebilir ve çocuklarınız üzerinde hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.

Çocuklara İngilizce öğretiminde çizgi filmler neden çok önemlidir?

  • Çizgi filmler çocuklar için olduğundan basit kelimeler kullanılır ve kelime öğrenmesi daha kolay olur.
  • Yazımın başında da dediğim gibi doğal İngilizceye yani “native speaker”lar tarafından konuşulan İngilizceye maruz kalırlar.
  • Sadece kelimeleri değil sık kullanılan deyimleri ve günlük kalıpları kolayca öğrenirler.
  • Çizgi filmlerin bir konusu olduğundan çocuklar aslında konuya odaklanır ve dili “bilinçsiz bir şekilde” edinmeye başlar. Yani dil okullardaki gibi klasik metodla değil, olması gereken gibi doğal yolla “edinerek” öğrenme gerçekleşir.
  • Doğru çizgi filmler seçilirse çocuk dili edinirken bunun yanında hayat, doğa, hayvanlar, bilim vs. ile ilgili yeni şeyler de öğrenir.
  • Sevdiği bölümleri tekrar tekrar izleyerek, dil öğretiminde önemli bir unsur olan “tekrar”ı da kullanmış olur ve öğrendikleri kalıplar daha kalıcı olur.
  • Ekran başında çocuğunuz keyifli ve bir amaca yönelik vakit geçirmiş olur.

Size önereceğim okul öncesi çocuklar için İngilizce çizgi filmleri seçerken dilin sadeliği, çizgi filmlerin ilgi çekiciliği ve aynı zamanda onların eğiticiliğini de göz önünde bulundurdum. Aşağıdan çocuklarınızın ilgisine ve yaşına en uygun çizgi filmleri seçerek onlara izletebilirsiniz.

çocuklar için ingilizce çizgifilmler

Okul Öncesi Çocuklar İçin İngilizce Çizgi Filmler

1- Gogo’s Adventures with English

Bu çizgi film Gogo adındaki bir karakterin maceralarını anlatıyor. Bunu birinci sıraya almamın sebebi bu çizgi filmin yapım amacı bol tekrarla çocuklara İngilizce öğretmek. Özellikle 2-5 yaş arası çocukların ilgisini çekebilecek Gogo adındaki karakterin maceraları ilgi çekici bir yolla sunuluyor. “My name is Gogo” adlı bölümle başlıyor ve her bölümde bir temayı çocuklara öğretmeyi amaçlıyor. Bu çizgi film aynı zamanda okul öncesi öğretmenleri için de müthiş bir kaynak. Bu çizg filmin tek olumsuz yanı eski bir yapım olduğu için çözünürlüğünün düşük olması.

Gogo’s Adventures tüm bölümleri için tıklayınız.

Phineas and Ferb

2- Peppa Pig

Peppa Pig 2-6 yaş arası çocukların ilgiyle izleyebileceği, dili çok akıcı, tekrarların bolca kullanıldığı İngilizce yapımı bir çizgi dizi. Kahramanımız Peppa Pig ve ailesinin komik maceraları çocuklarınızı çok eğlendirecek.

Peppa Pig Youtube sayfası için buraya tıklayınız.

Peppa Pig

3- Steve and Maggie

Benim favorilerimden birisi! Gerçek hayatta İngilizce öğretmeni olan Steve’in (aynı zamanda İngiliz) kukla arkadaşı Maggie ile birlikte çok eğlenceli ve ilgi çekici çekişmelerini anlatıyor. Bu aslında bir çizgi film değil. Greenbox teknolojisiyle oluşturulmuş ve çocuklara İngilizce öğretimini amaçlayan bir seri diyebiliriz. Steve and Maggie de aynı Gogo’s Adventures gibi belli temaları öğretmeyi amaçladığı için okul öncesi öğretmenlerinin kullanabileceği müthiş bir kaynak.

Steve and Maggie Youtube sayfası için tıklayınız.

Steve and Maggie

4- Ben and Holly’s Little Kingdom

Küçük bir perinin maceralarını ilgi çekici şekilde anlatıyor. Bu çizgi dizide komik ve eğlenceli bolca macera bulunmakta.

Ben and Holly Youtube sayfası için buraya tıklayınız.

Ben and Holly’s Little Kingdom

5- Dora the Explorer / Dora and Friends

Kaşif Dora 2-6 yaş çocukların sevdiği bir çizgi dizi. Dora maymun arkadaşıyla birlikte keşifler yapan bir çocuk. Bu çizgi filmin iyi yanı çocuklara film esnasında sorular soruyor, cevaplamaları için onlara süre tanıyor. Kısacasa interaktif bir çizgi film ki bu da 2-6 yaş arası çocukların izlediği çizgi filmlerde kesinlikle olması gereken bir özellik.

Dora the Explorer / Dora and Friends Youtube sayfası için buraya tıklayınız.

Dora the Explorer

6- The Amazing World of Gumball

Yetişkinlerin de çocuklarıyla beraber izleyebileceği bu çizgi dizi, Elmore şehrindeki 12 yaşındaki Gumball Watterson adındaki mavi bir kedinin, Darwin Watterson adındaki turuncu bir balığın ve ailesinin başından geçen konuları ele alır. Dili oldukça akıcı olan çizgi dizinin konuları da yeterince ilgi çekici. 5-6 yaş ve daha büyük çocuklar hatta yetişkinler için uygun.

The Amazing World of Gumball Youtube sayfası için tıklayınız

GUMBALL

7- Martha Speaks

Konuşan bir köpeğin maceralarını anlatan bu çizgi film, hayvan sever küçük çocukların favorisi olabilir. Bir gün içtiği çorba midesine değil de beynine gidince, köpeğimiz konuşma yeteneği kazanır. Aynı zamanda öğretici bir çizgi film olan “Martha Speaks” de kelimeler bolca tekrar edilir. Bu da çocukların kolayca o kelimeleri öğerenmesini sağlar. Her bölümün başında ve sonunda kelimeler açıklanır ve tekrar edilir.

Martha Speaks Youtube sayfası için buraya tıklayınız.


8- Masha and the Bear

Aslında rus yapımı olan ve Türkiye’de de oldukça yaygın olan bu çizgi dizi, bir ormanın yakınlarında yaşayan Masha adlı küçük bir kız çocuğu ve arkadaşı ayı ile yaşadıkları maceraları konu almaktadır. Her bölümde öğretici ögelere yer verilen bu çizgi dizide diğer hayvanlar da bu bölümlerde yer alır.

Masha and the Bear Youtube sayfası için buraya tıklayınız.

Masha and the Bear

9- Thomas and Friends 

Hikayeleri oldukça sürükleyici olan bu çizgi filmde tren Thomas ve arkadaşlarının maceraları anlatılıyor. Bu çizgi dizide Thomas ve arkadaşları karşılarına çıkan sorunları çözmeye çalışırken izleyiciyi de işin içine katıyor ve onları da düşündürmeyi başarıyar. 3+ yaş kitlesine hitap eden bu çizgi dizi şarkılara da yer verdiği için İngilizce öğretimini daha da kolaylaştırıyor diyebilirim.

Thomas and Friends Youtube sayfası için buraya tıklayınız.

Thomas & Friends

10- Phineas and Ferb

Phineas ve Ferb iki üvey kardeştir. Bölümlerde genellikle yararıcı ve bilimsel şeylerle uğraşan bu ikiliye insanlar sürekli küçük olduklarını ve başaramayacaklarını söylerler. Onlarda başararak bu çizgi diziyi izleyenlere eğer çalışılırsa başarının geldiğini hatırlatıyor. Ayrıca bu çizgi filmin konu şablonu hep aynı şekilde ilerlediği için çocuklar için takip etmesi kolay oluyor. Bölüm içinde sürekli kelime tekrarlarına da yer vermesi oldukça olumlu.

Phineas and Ferb Youtube sayfası için buraya tıklayınız.

Phineas and Ferb

Yukarıdaki çizgi filmler dışında çocukların ilgisini çekebilecek, öğretici, çocuklara İngilizce öğretiminde izletebileceğiniz diğer çizgi filmler şunlardır. Çizgi filmlerin üzerine tıklayarak Youtube sayfasına gidin ve çocuklarınız için en uygun olanları seçmeye çalışın.

11- Little Einsteins
12- Sid the Science Kid
13- Fireman Sam
14- Pepee (İngilizce Versiyonu)
15- Word Girl
16- Bob the Builder
17- Noddy in Toyland
18- The Smurfs
19- Adventure Time
20- Gravity Falls

Okul öncesi çocuklar için İngilizce çizgi filmler tabi ki bunlarla sınırlı değil ancak bir İngilizce öğretmeni olarak benim tavsiyelerim bunlar. Eğer sizin bildiğiniz eğitici ve öğretici çizgi filmler varsa lütfen aşağıda yorumlar kısmında belirtiniz.

Ayrıca Okul Öncesi Çocuklar İçin İngilizce Şarkılar yazımıza da göz atmanızda fayda var.

Yorum yapın