Neden İngilizce Öğrenmeliyiz – Öğreniyoruz?

Günümüzde giderek daha fazla insan İngilizceyi ikinci dil olarak öğreniyor. Dünyada gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin neredeyse hepsinin okul müfredatında İngilizce yer alıyor ve çocuklar daha genç ve daha küçük yaşlarda İngilizce öğrenmeye başlıyor.

Peki İngilizce Nasıl Bu Kadar Önemli Bir Dil Oldu?

Birçok uluslararası işletme İngilizce toplantılar düzenler, üniversiteler İngilizce dersleri verir ve tüm dünyada turistler ve gezginler İngilizceyi ortak bir dil olarak kullanırlar.

Peki İngilizce nasıl bu kadar önemli bir dil oldu? Aslında bu sorunun cevabı geçmişte dünyanın % 25’ine sahip olan “üzerinde güneş batmayan” sıfatını alan İngiliz İmparatorluğu’na dayanıyor. Kolonicilik yani sömürge dönemlerinde İngiliz hühkmdarlar genellikle sömürdükleri ülkelerdeki insanları anadillerinden ziyade İngilizce konuşmaya zorladılar. Böylece sömürülen milltlerin çoğu anadilini unuttular ve onun yerine İngilizceyi kullanmaya başladılar. Her ne kadar İngilizcenin küresel dil olarak kökenleri karmaşık ve “karanlık” bir geçmişe sahip olsa da, şu an bu dil tüm dünyada medya, ticaret, bilim ve iş dünyasında önemli bir yere sahiptir.

İster yeni bir iş arayın, ister dünyayı gezmeyi planlayın, İngilizce eğitimi hem kişisel hem de profesyonel olarak hayatınızda ilerlemenize yardımcı olabilir. Küresel iş piyasasında rekabet edebilir, kariyer fırsatlarınızı artırabilir ve dünyanın her yerinden insanlarla tanışmaya başlayabilirsiniz.

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz

Neden İngilizce öğrenmeliyiz? İşte size İngilizce öğrenmeniz için 10 neden:

1- İngilizce dünyada en yaygın kullanılan dil. Diğer bir deyişle dünya dili. Dünyadaki her 5 kişiden 1’i İngilizce konuşuyor veya anlıyor.

2- İngilizce dünyada bilimin, havacılığın, turizmin ve diplomisinin dilidir.  Bu sebepten dolayı ülkenizde ya da dünyanın farklı ülkelerinde iş bulma imkanınızı inanılmaz ölçüde arttırır.

3- İngilizce dünyada 53 ülkenin resmi dilidir.

4- Dünyada yaklaşık 400 milyon kişinin ana dilidir.

5- Dünyada medya dili de İngilizcedir. Eğer sevdiğiniz bir kitap, film, dizi vs. varsa bunla ilgili İngilizce döküman ya da bilgi bulma ihtimaliniz çok daha fazladır. Özellikle kaliteli bilgi.

6- Öğrenmesi en kolay dillerden birtanesidir.

7- Hangi meslekte olursanız olun İngilizce bilen bir bireyseniz her zaman meslektaşlarınızdan bir adım öndesinizdir.

8- İstediğiniz ya da uzmanlaştığınız her hangi bir konuda rahatça kaliteli araştırma yapabilirsiniz. En basit bir örnek; “küresel ısınma” hakkında bir araştırma yapacaksınız ve google’a yazıyorsunuz. Türkçe arama yaptığınızda “Yaklaşık 982.000” sonuç bulunurken, İngilizce (global warming) arama yaptığınızda aynı konuda “Yaklaşık 115.000.000” sonuç bulmaktasınız. Tabi ki bu sonuçları tek tek okumayacaksınız ancak 982 bin sonuç içinden ilk sayfada gösterilen bilgilerin kalitesi ile 115 milyon sonuç içinden ilk sayfada gösterilen bilgilerin kalitesi çok daha farklı olacaktır.

9- Globalleşen dünyada artık sınırlar kalkmakta, farklı milletten insanlar daha çok bir araya gelmeye başlamaktadır. Artık tatillerde dahi yurt dışına gidilmektedir. Eğer her şeye “Fransız kalmak” istemiyorsanız yurt dışında ihtiyacınız olan en önemli şey yabancı dildir.

10- Dünyada internetteki içeriğin yarısından fazlası İngilizcedir. Bunun yanı sıra, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri İngilizce konuşulan ülkelerde bulunmaktadır.

Kısaca özetleyecek olursak hayattan daha fazla zevk almak için, daha rahat iş bulabilmek için, işinizde çok daha iyi olmak için, kaliteli bilgiye ulaşmak için İngilizce bilmek gerekmektedir.

Bu konuda sizler neler düşünüyorsunuz? Lütfen aşağıda yorum kısmına görüşlerinizi belirtiniz.

Çocuklara İngilizce öğretim yöntem ve teknikleri için buraya tıklayınız.

Çocuklara İngilizce öğretirken ihtiyacınız olacak materyaller için tıklayınız.

Yorum yapın