İki Dilli (Bilingual) Çocuk Yetiştirme

Bu sayfada, çocuğuna küçük yaşta İngilizce öğreten, iki dilli (bilingual) çocuk yetiştirme konusunda Türkiye’nin en büyük Facebook grubu olan Bilingual Children Turkey‘in kurucusu olan Halil İbrahim Topuz‘un kızı Erva’ya İngilizce öğretme tecrübelerini okuyabilirsiniz. Ayrıca sayfanın en altında bu konudaki tecrübelerini anlattığı videoları izleyebilirsiniz.

iki dilli çocuk

Kızım Erva’nın İngilizce Öğrenme Süreci

2012’de 2.5 yaşında olan kızımın ilerde İngilizce konuşabileceğini tahmin etmeden İngilizce şarkılar dinletmeye başladık. Youtube’da bulduğumuz ve flash diske indirdiğimiz ve defalarca dinlediği basit İngilizce şarkılar, onun İngilizceyi sevmesinde etkili oldu.

İngilizceyi sevmeye başladığını görünce internetten İngilizce çizgi filmler indirmeye başladık. İlk izlediği çizgi film UmiZoomi oldu. Bu çizgi filmden sayılar, renkler, şekiller gibi matematiksel kavramları ve kelimeleri öğrendi. Ondan sonra da sırasıyla Dora the Explorer gibi birçok çizgi filmi, ben diyeyim 50 defa siz deyin 100 defa, izledi. Gogo, Horrid Henry, Postman Pat, Thomas and His Friends, Ben and Holly’s Kingdom gibi farklı türden İngilizce çizgi filmleri aylarca severek izledi. Aslında evimizde TV denen fiziksel eşyanın bulunmayışı kızımızın İngilizcesinin gelişmesinden çok etkili oldu. Biz TV izlemiyor, kızımızın ingilizce multimedya öğelerini izlemesini, dinlemesini sağlıyorduk. Ancak nasıl bir sonuçla karşılaşacağımızı bilmiyorduk.

çocuklara ingilizce öğretimi

Gün içinde basit şekilde gündelik İngilizce konuşmaya çalışıyor ve basit komutları ingilizce söylüyorduk. İngilizceyle tanıştığı ilk zamanlar Türkçe çizgi filmlerden (Keloğlan, Pepe, Marsupilami) geçiş yaptığı için İngilizce çizgi filmlere bir ay kadar tepkisi oldu. Türkçe çizgi film istediyse de biz ısrarcı ve motive edici olup onun İngilizceyi sevmesi için çaba gösterdik.

Günlük basit konuşmalar, çizgi filmler izlemek ve şarkı dinlemek haricinde aslında biz İngilizceyi hayatın içine, gündelik yaşama yerleştirmeye çalıştık. Aslında çocuk oyun oynarken, dışarı çıkarken, parkteyken, banyodayken, avmdeyken birkaç kelime ingilizce öğretmek, birkaç cümle İngilizce konuşmak çok zor olmasa gerek. Biz de bunu elimizden geldiğince yapmaya çalıştık. Komiklik yaparak, oyun oynarken İngilizce konuşarak, mutfakta yemek yerken birkaç cümle ingilizce söyleyip ve o cümleyi 3-5 tekrar edip anlamını kavratmaya çalışmak bize zor gelmedi. Dikkat yoğunlaştırma diye bir kitap seti almıştım ve ordaki basit dikkat alıştırmalarını ingilizce tarif ettiğimi, annesinin flashcardlarla “Animal Vocabulary” sini göstermeye çalıştığını, mutfaktayken bazı nesnelerin İngilizcesini defalarca komik şekilde söylediğini hatırlıyorum.

İngilizce çizgi filmler, şarkılar, oyunlar…

Kızım, İngilizce öğrenme süreci başladıktan 2.5 sene ,yani 2015 yılında diyebilirim, Youtube’dan Cookie Swirl C izlemeye başladı ve çok sevdi. Belki en az 6 ay bazı günler izledi. Cookie Swirl C izlemeye başladıktan sonra kendisi de tek başına oyun oynarken oyuncaklarını o videolardaki gibi yavaş yavaş İngilizce konuşturmaya başladı. İşte yabancı dildeki ilk cümlelerini geliştirmeye başladı. Daha sonrasında konuşmaya başladığını görünce onu konuşturmaya, onunla da daha da fazla İngilizce konuşmaya başladık. İngilizce konuştuk derken çok sık ingilizce konuştuk diyemem. Yüzdelik olarak ifade etmek gerekirse %30 İngilizce %70 Türkçe konuştuk. Kızımızı dilin doğal ortamına sokup dile maruz bırakmaya çalıştık. Başarılı olduğumuzu da söyleyebiliriz. Çabalarımız başarıyla sonunlanınca Facebook ‘ta Bilingual Children Grubunu kurduk ve şimdi grubumuzda paylaşımlar yapmaya çalışıyoruz.

Facebook grubumuz olarak Türkiye’de minik çocukların İngilizce konuşabilme becerileriyle ilgili bir ilk gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum.
Bilingual Children grubu haricinde paylaşımlarımı Instagram hesabımdan yapıyorum.

Siz de iki dilli çocuk yetiştirmek, çocuklarınıza küçük yaşta İngilizce öğretmek istiyorsanız Facebook’ta Bilingual Children Turkey grubumuza katılabilir ve bu konudaki paylaşımlarımdan haberdar olmak için @INGILTEREYIGEZIYORUZ adlı instagram sayfamı takip edebilirsiniz.

Halil İbrahim TOPUZ
İngilizce Öğretmeni / İngiltere Tur Rehberi


Okul Öncesi (0-6 Yaş) Çocuklara İngilizce Öğretimi Yöntem ve Teknikleri İçin Tıklayınız

Çocuklara İngilizce Öğretimi – İki Dilli Çocuk Yetiştirme Tecrübeleri


Yorum yapın